Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri’de Gezilecek Yerler–1
Kaleler: Görenlerin köklü geçmişi beğenisini kazanan bu güzel şehirde oldukça fazla gezebileceğiniz yapılar bulunur. Kale yapıları özellikle bir şehrin en eski dönemlerinin izlerini taşıyan yapılar arasında bulunur. Develi Kalesi, Kayseri Kalesi, Akkışla Kalesi, Melikgazi Kalesi Kayseri günlerinize dahil edebileceğiniz tarihi dokular arasında yer alır.
Camiler, Kümbetler ve Medreseler: Beşparmak Kümbeti, Alaca Kümbet, Hasbek Kadı Kümbeti, Döner Kümbet, Sırçalı Kümbet, Bürüngüz Camii, Yaman Dede Camii, Karamustafapaşa Külliyesi, Köşk Medrese, Hacı Kılıç Medresesi, Hunat Hatun Medresesi, Sahabiye Medresesi, Aygunlu Medresesi Kayseri’nin tarihine ışık tutan yapıları arasındadır. Listenize tatil sürenize göre istediğiniz mekanları ekleyebilirsiniz.
Müzeler: Mutlaka gezi listenizde Kayseri’nin tarihi parçalarının ve kültürel değerlerinin bir arada bulunduğu müzeler yerini almalıdır. Yakından Kayseri’yi tanıyacağınız müzeler arasında merkez ilçesindeki Kent ve Mimarsinan Müzesi, Melikgazi’deki Kayseri Atatürk Evi, Ahi Evran Müzesi, Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi, Melikgazi’deki Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi ve Kayseri Arkeoloji Müzesi’dir.
image

Vadiler ve Yaylalar: Kayseri’nin doğasının hiç şüphesiz ki büyük bir bölümünü vadileri ve yaylaları oluşturur. Talas’taki Derevenk Vadisi’ni, Tomarza’daki Berçin Yaylası’nı, Aladağlar Milli Parkı içindeki Hacer Vadisi’ni, Çavuşağa Köyündeki Barsama Vadisi’ni, Yeşilhisar’daki Soğanlı Vadisi’ni dahil edebilirsiniz.
Kocasinan’daki Şeker Gölü’nde, Yahyalı’daki Kapuzbaşı Şelalesi’nde ve Palas Tuzla Gölü’nde Kayseri gezinizin en huzurlu saatlerini geçirebilirsiniz. Melikgazi de yer alan Ağırnas Yer altı Şehri’ni gizemli bir yolculuk isteyenlere önerebilirsiniz. Şehrin kış turizmi için Erciyes Kayak Merkezi oldukça önemli olup, Kayseri’de kış aylarında olacaklara güzel bir alternatiftir.
Avgunlu Medresesi: Aygunlu Medresesi, Mimar Sinan Parkı içinde Kayseri şehir merkezinde bulunur. Oldukça ulaşım daha kolaydır. Orta Mahalle’de bulunan Çifte Medrese’nin doğusunda yer almaktadır. Şifaiye Medresesi de yakınında bulunmaktadır.
Kesin olarak Aygunlu Medresesi’nin yapımı hakkında bilgi bulunmamaktadır. Ancak 13. yüzyılda yapıldığına dair tahminler vardır. günümüze kadar Aygunlu Medresesi, sağlam gelebilmeyi başarmış ve şu anda kitapçı olarak hizmet vermektedir. Aygunlu Medresesi’ni Kayseri’de geçirdiğiniz günlere dahil edip hem tarihi bir yapıyı inceleme şansını hem de kitap dünyasının içinde zaman geçirme fırsatını yakalayın.
Hasbek Kadı Kümbeti: Kayseri’nin şehir merkezine yakın olan Hastane Caddesi üzerinde Hasbek Kadı Kümbeti bulunuyor.
Hasbek Kadı Kümbeti, Selçuklu döneminin en eski kümbetlerinden biridir ve 1184-1185 yılları arasında yapılmıştır. Günümüze bu bilgiyi gelen kitabesinden öğrenmekteyiz. Yapının mimarisi sekizgen planlı olup, üzerindeki kronik çatı da sekizgen şekillidir. Ne yazık ki kümbetin içerisindeki ulaşamamıştır. Çok fazla Kayseri’nin şehir merkezinde yer almasından dolayı edilmektedir.
Palas Tuzla Gölü: Doğanın içindeki farklı cennetlere yeni yerler keşfetmeye şahit olmayı seven bir gezginseniz eğer Kayseri il sınırında yer alan Palas Tuzla Gölü’ne davet ediyoruz.
Palas Tuzla Gölü, doğası ve benzersiz atmosferi ile görenleri büyüler. Palas Ovası’nın en güzel parçalarından biridir. 40 km uzaklıkta il merkezine bulunan göl, ovanın batısında yer alır. Bu bölge insan elinin bozamadığı bir yerdir, 1. derece Doğal Sit Alanı olarak 1993 yılında ilan edilmiştir. Göl, doğal güzelliği kadar tarihi ile de dikkat çekmektedir.
İlk olarak gölün çevresinde M.Ö. 2000 yılında olmuştur. Hititler, Dulkadiroğluları ve Osmanlı’nın yerleşim alanı haline ardından gelmiştir.
Palas Tuzla Gölü’nün güzelliğine çok geçmeden şahit olmalısınız.
Güllük Camii: Güllük Cami, büyük bir külliye topluluğunun parçasıdır. Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde Güllük Camii bulunmaktadır.
Danişmentliler tarafından caminin inşa edildiği bilinmekte olup, cami dışında külliyenin medresesi de sağlam olarak günümüze kadar gelebilmiştir. Kitabesi bulunmamakla birlikte sonradan taç kapısına eklenen kitabeye göre 1211 yılında Yağıbasan Mahmut kızı Atsız Elti Hatun tarafından onarıldığı görülmektedir. 1334 yılında camii yaşanan bir depremde büyük zarar görmüş ve Alemuddin oğlu Külek tarafından 1335 yılında tekrar onarılmıştır.
Camii, Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde yer alır ve şehrin önemli eserlerin başında gelmektedir.
Berçin Yaylası: Berçin Yaylası, Kayseri’nin Tomarza ilçesine gizlenmiş güzelliklerden biridir.
Bu bölge esasında çok fazla bilinmeyen bir yer değildir. Ancak halkın yaşamları, kültürleri yaylanın çevresindeki o kadar farklı ve güzel ki yaylayı duyan ve gelen gezginler trekking yaparken değişik hayatlara tanık olmanın da heyecanını yaşar.
Dadaloğlu Kasabası’nda Berçin Yaylası bulunmaktadır. Belli dönemlerde yaylanın ismi Peçin, Perçin, Beçin olarak değişmiştir. Berçin olarak da günümüzde anılmaktadır.
Her yıl Berçin Yaylası’nda Dadaloğlu Şenlikleri düzenlenmektedir. Avşarlar’ı biraraya getirip tanıştırmak ve kaynaştırmak bu şenliğin yapılmasının amacıdır. Genellikle şenlikler Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleştiriliyor.
Yeni yerler keşfetme heyecanını siz de hala içinizde taşıyorsanız ve Kayseri sıradaki rotanızda varsa, Berçin Yaylası’nı mutlaka görmelisiniz.
Bürüngüz Camii: Bürüngüz Camii, yakın bir tarihte yapılır, Kayseri’nin en büyük cami yapılarından biridir. İki Kapılı Camii olarak da halk arasında adlandırılmaktadır.
Refik Bürüngüz tarafından 1977 yılında inşa edilen cami, klasik bir mimariye sahiptir. Büyük bir kubbeyle görülmeye değer cam işçiliği örtülmüş olup, kubbesinin süslemeleri de oldukça dikkat çekicidir. İbadete bu cami açık olup, turistik ziyaretler de yapılmaktadır.
Sultan Sazlığı: Sultan Sazlığı, Kayseri’de bulunur, Türkiye’nin önemli kuş cennetlerinden biridir ve sadece il merkezine 70 km uzaklıkta bulunur.
Yeşilhisar, Yahyalı ve Develi arasında kendisini göstermektedir. Tarım, Orman ve Köy İşleri Bakanlığı’nca 1971 yılında koruma altına alınan Sultan Sazlığı 251 çeşit kuş ve Türkiye’de az sayıda bulunan bin adet flamingonun evidir.
Karabatak, Kara Sumru, Balıkçıl, Turna, Dikkuyruk ve daha birçok kuşa 600 bin ördek dışında ev sahipliği yapmaktadır.
Bu bölge kuş meraklıları ve doğayla iç içe olmayı sevenlerin ilk durağıdır. Fazlaca ayrıca bilgi sahibi olup aynı zamanda da güzel bir gün geçirebilirsiniz. Kayseri gezisi düşünenler için Sultan Sazlığı ilk durak olacak kadar şahane ve çekicidir. Bu noktadan gezinize başlayıp en keyifli biçimde gezinize devam edebilirsiniz.
Develi Kalesi: Kesin olarak tarihi hakkında bir bilgi bulunmayan Develi Kalesi, Bizans döneminden yapılan araştırmalar önce inşa edildiği ortaya çıkarılmıştır.
Develi Kalesi, Kayseri’nin büyük bir tarihi sürecine tanıklık etmiştir ve maalesef günümüzde harap bir şekildedir. Hala buna rağmen turistler tarafından hala ziyaret edilmektedir. İki yarım daire burç, iç surların güneyindeki iki dikdörtgen burç ve bazı sur duvarları kalenin harap olan kalıntılarını oluşturmaktadır. Kendini şehrin batısındaki bir tepede gösteren Develi Kalesi, iç kale, iç sur ve dış sur olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Özellikle kale Selçuklular döneminde aktif olarak kullanılıp, o dönemlerde genişletilmiştir.
Develi Kalesi’ni de Kayseri’de geçireceğiniz günlere dahil edebilirsiniz.
Erciyes Kayak Merkezi: Kış turizmi açısından Türkiye’nin en önemli 3. bölgesidir. İlk olarak kış tatillerinde tercih edilen yerler arasında Erciyes Kayak Merkezi her daim misafirlerini beklemektedir.
Aynı zamanda Erciyes, Türkiye’nin en büyüleyici manzarasını sunar. Diğer yandan da kayağı doyasıya yaparak eğleneceğiniz noktalar arasında bulunur. Kayak sporu için malzemeler satın alabileceğiniz yerleri Kayseri-Erciyes’te bulabilirsiniz.
Şahruh Köprüsü: Şahruh köprüsü, Dulkadiroğulları döneminden kalan önemli bir tarihi eserdir ve Kayseri’de yer alır. Kızılırmak üzerine kurulmuştur ve 114,5 m uzunluğundadır.
Yapıldığı dönem hakkında bilgi olsa da tarihi ve kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Ancak düşüncelere göre Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu Şahruh Bey tarafından yaptırılmıştır. Köprü Sarıoğlan ilçesi, Karaözü Köyü’nün girişinde bulunur. Sağlam olarak günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır.
Köprü ile alakalı bir rivayet vardır; insanların uzun yıllar Kızılırmak’ın üzerinden geçmek için kullandığı köprü düğün alayı yapıldığı sırada bir gün çökmüş. Üzerinde o sırada 300 atlı ve 500 insan varmış. Onca Kızılırmak’a düşen insanın kimisi sulara kapılarak yok olmuş, kimisi de kurtulmayı başarmıştır.
Hacı Kılıç Medresesi: Hacı Kılıç Medresesi, Kayseri şehir merkezinde bulunur. Selçuklu döneminin eserlerinden biridir. Birçok şehirde bulunan tarihi medrese Hacı Kılıç Medresesi’nin taç kapısı gibi işlenmiş görüntüsü ile herkesi büyüler.
Bir gün eğer yolunuz Kayseri’ye düşerse Hacı Kılıç Medresesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Hicri takvime göre medrese 647 yılında Ebu’l-Kasım bin Ali Tusi tarafından yaptırılmıştır. Şehir merkezindeki istasyon Caddesi üzerinde yapı bulunduğundan dolayı oldukça ulaşımı kolaydır. Hacı Kılıç Medresesi’ni Kayseri gezinize dahil edebilirsiniz.
Şeker Gölü: Şeker Gölü, Kayseri-Kocasinan’ da bulunur. Hem tarihi hem de doğası ile muazzam bir manzaraya sahiptir. Şeker Gölü, Keykubat Dağı eteklerinde bulunur, Keykubat Gölü olarak eski dönemlerde biliniyordu. Ancak şeker fabrikasının arazisi için günümüzde içerisinde kalması, isminin de Şeker Gölü olarak anılmasını sağlamıştır. I. Alaaddin Keykubat’ın gölün güneybatısında kendisi için yaptırdığı bir köşk bulunmaktadır. Belediye tarafından son zamanlarda turizme köşkün kazandırılması için çalışmalar devam ediyor.
İmamkulu Anıtı: İmamkulu Anıtı, Kayseri’de bulunur. Tarihi değerleri ile çok fazla turist tarafından ziyaret edilmese de önemli eserleri arasındadır.
Tomarza ilçesine bağlı olan anıt, İmamkulu köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Üç dağ tanrısı anıtın üzerinde betimlenmiştir. Bölgedeki dağları bu üç dağ tanrısı sembolize etmektedir.
Bulunduğu doğal güzelliğin arasında İmamkulu Anıtı, keşfedilmeyi bekliyor. İmamkulu Anıtı’nı Kayseri gezinize ekleyebilir, pek bilinmeyen tarihi değerlerini şehrin keşfedebilirsiniz.
Erdemli Harabeleri: Erdemli Harabeleri, Kayseri’nin tarihi alanlarından biridir. Yeşilhisar ilçesine bağlı Erdemli Köyü sınırları içerisinde bulunur. Doğal güzelliğe buradaki eşlik eden manastır, kilise, kaya mekanlar sizleri keyifli ve bir o kadar da uzun bir yolculuğa çıkaracak.
Kayseri il merkezine bölge 69 km uzaklıktadır. Erciyes Üniversitesi tarafından Harabelerde, kazı çalışmaları yapılmıştır. Bölgenin yapılan araştırmalar sonucunda Bizans döneminde önemli bir yerleşim merkezi olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Bir vadinin içerisinde Erdemli Harabeleri yer alır ve 11 kilise burada yer alır. H. Nikolaos Kilisesi ve Şapeli, Mikhael Kilisesi, Kırk Martir Kilisesi, Tek Nefli Kilise, Saray Manastırı Kilisesi, Ayı Kilisesi, Oniki Havari Kilisesi, H. Eustathios Kilisesi, kilise camisi bu kilise topluluğunu oluşturur. Erdemli Harabeleri, Kayseri’de bulunur ve tarih kokan atmosferi ile sizleri bekler.
Gereme Harabeleri: Yerli ve yabancı turistler taraından Gereme Harabeleri, en çok ziyaret edilen noktalardan biridir.
Gereme Harabeleri Kayseri’de Erciyes Dağı’nın güney eteklerinde yerini almıştır. Spistra eski adıdır ve ikonklastik dönemde kurulan bir yerleşim alanıdır. Birçok medeniyet bölgede hüküm sürmüştür. Proto Hititler, Hititler, Asurlar, Frigyalılar, Romalılar ilk yerleşen medeniyetlerin sırasıdır. Bizanslılar ise en son yerleşmiştir. Gereme Harebeleri arasında Kayseri gezinizde keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Melikgazi Kalesi: Melikgazi Kalesi, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde bulunur. Aynı adı taşıyan köyün sınırları içerisine yer alır. Zamantı kalesi olarak da adlandırılmaktadır. Esasında kale, Zamantı ve Elbistan yollarının kontrolünü sağlamak için inşa edilmiştir.
Melikgazi Kalesi Danişmentli, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde aktif olarak Melikgazi Türbesi’ni yakınındaki tepelik alanda bulur ve kullanılmıştır.
Bulunduğu köye kale hakim bir tepededir ve manzarası da oldukça güzeldir. Kalenin kalıntılarının incelenmesinin ardından kesme kırmızı ve beyaz taşın yapımında kullanıldığı anlaşılmıştır. Yeni eklemeler de Selçuklu döneminde yenilenen kaleye yapılmıştır.
Melikgazi Kalesi, Kayseri gezinizde görmenizi önerdiğimiz yerler arasındadır ve tarihi dokularını gözler önüne sermeye devam etmektedir.
Karamustafapaşa Külliyesi: Karamustafapaşa Kervansarayı, Kayseri’de yer almaktadır ve kolay bir ulaşım yoluna sahiptir.
Kervansaray, İncesu ilçesinde yer alır ve yakın zamanda restore edilerek yenilenmiştir. Kervansaraya yapılan ziyaretleri de bu durum arttırmıştır. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yapı, 1660 yılında inşa edilmiştir. Cami, medrese, tabhane ve hamam bölümlerinde oluşur. Bir an önce kervansarayı gezmeye başladığınız an fotoğraf çekmek isteyeceksiniz.
Barsama Vadisi: Barsama Köyü, doğal güzellikleri ile göz kamaştırır ve Kayseri-Sivas yol ayrımına gelmeden 1 km geride yer alır.
Hemen köyün sağında uçsuz bucaksız bir vadi görünür. Barsama Vadisi köyle aynı ismi taşır, doğa fotoğraflarını çekmeye bayılanlar için bu bölge eşsizdir. Uzun uzun Barsama Vadisi’ni gezmenize gerek yoktur. Vadinin tüm güzelliğine belli bir yerde durarak rahatlıkla şahit olabilirsiniz.
Barsama kelimesi hem vadinin hem de köyün aynı adını taşır ve bu kelimenin nereden geldiği bilinmemektedir. Ancak Kültepe Örenyeri’ndeki tanıtım levhalarında Kral Warsama adı geçer. Barsama köyü ile adı geçen kralın ilgisi çok fazla bilinmiyor.
Dememiz o ki sizlere Barsama Vadisi, belli noktadan tüm güzelliği ile görülebilen bir yerdir. Zamanını sadece güzel bir manzarada geçirmek isteyen ve doğa fotoğrafı çekenler için bulunmaz bir noktadır.
Yaman Dede Camii: Yaman Dede Camii, Kayseri-Talas’ta bulunan tarihi bir ibadet mekandır.
Sultan Abdülhamit izni ile ilk yapıldığı dönemde kilise olarak inşa edilmiştir. Ancak Sultan Abdülhamit’in bazı kaynaklar döneminde Metropolit İonnis tarafından yaptırıldığı bilgisi vardır. 1925 ya da 1926 yılında Panaya isimli bu kilise mülkiyetinin devredilmesi ile camiye çevrilmiştir. Belli bir dönem camiye çevrildikten sonra boş kalmış ve harap bir hale gelmiştir. Bu tarihi yapıtta daha sonra yeni onarımlar yapılmış ve tekrar ibadete açılmıştır.
Yaman Dede Cami Tablakaya Mahallesi’nde yer almıştır ve muazzam bir güzellikte dış mimarisi olsa da pek fazla iç mekanı bakımlı değildir. İç mekan da yeni ve kapsamlı bir tadilatla dış cephesi kadar güzelleşebilir. Günümüzde cami ibadete açık olup, turistik gezilere ev sahipliği etmektedir.
Akkışla Kalesi: Bulunduğu yer Kayseri-Akkışla ilçesidir ve Akkışla Kalesi adını bulunduğu yerden almıştır. Aynı zamanda şehrin gezi duraklarından biridir.
Yapım tarihi, kitabesinin olmaması ve kim tarafından yaptırıldığı hakkında kesin olarak bir bilgi vermiyor. Sadece kalenin duvar kalıntıları günümüze kadar gelememiştir. Özellikle kale Roma döneminde aktif olarak kullanılmıştır. Çivi yazılı tabletler, mühürler, çanak ve çömlekler çevresinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda gün yüzüne çıkarılmıştır. Kayseri Arkeoloji Müzesi’nde çıkarılan eserler sergilenmektedir.
Sırçalı Kümbet: Her yıl turistler tarafından Kültepe Örenyeri’yle, Erdemli Harabeleri’yle ve Sahabiye Medresesi ile ve diğer mekanları ile ziyaret edilen Kayseri, sizleri sunduğu gezi alanları ile uzun bir yolculuğa davet ediyor.
Yakın bir zamanda eğer Kayseri’ye gitmeyi planlıyorsanız Sırçalı Kümbet’in tarihi dokularına şahit olmanızı tavsiye ederiz. Kesin olarak ne zaman yapıldığı hakkında bir bilgi bulunmayan Sırçalı Kümbet, külahında bulunan firuze çinilerinden adını almıştır. İl merkezinde yer almaktadır. Talas yolu üzerindedir ve ulaşımı oldukça kolaydır. Kesin olarak yapılış tarihi hakkında bir bilgi bulunmasa da 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Çok uzun yıllar Sırçalı Kümbet harap bir durumda kalmış olsa da 1940 yılında restore edilerek günümüzdeki halini almıştır. Sırçalı Kümbet’i mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Alaca Kümbet: Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde Alaca Kümbet bulunur.
Bu tarihi yapı, şehrin simgelerinden biridir. 1280 yılında kitabesindeki bilgiye göre Emir Cemaleddin bin Muhammed tarafından yaptırılmıştır. Kesme taş kümbetin yapımında kullanılmıştır. Kare planlı bir mimariye sahiptir ve piramit şeklinde kümbetin üzerinde bir külah bulunmaktadır. Kuzey yönde kümbetin giriş kapısı bulunmaktadır. Kayseri-Melikgazi gezinize Alaca Kümbet dahil olabilecek mekanlardan biridir. sadece yarım saatinizi kümbete ayırabilirsiniz.
Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi: Surp Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Kayseri’nin en eski Ermeni-Ortodoks kilisesidir. 1191 yılına dayanır. Birçok onarımdan 1663 yılına kadar geçerek günümüze ulaşabilmeyi başarabilmiş olan Krikor Luavoriç Ermeni Kilisesi neredeyse 19. yüzyılda yıkılmak üzereymiş ve 1859 yılında da yeniden onarılmıştır.
Yeniden 1885 yılında onarımına başlanan kilise zanaatkarlar, yoksullar, çocuklar ve kadınlar sayesinde aslında bugünlere taşınmıştır. Kimi manevi, kimi maddi, işgücü desteği vererek Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ni ayakta tutmayı başarmışlar. Kayseri merkezde yer alan Ermeni kiliselerinin diğerlerinden daha küçük olmasına rağmen Tarihi Ermeni Mahallesi için bir hayli önemli bir kilisedir. Kilise oldukça sıcak bir atmosfere sahiptir ve hemen yanında 1868 yılında kurulmuş olan fakat şu anda harabe olan Gümüşyan Mektebi bulunur.
Krikor Lusavoriç Ermeni kilisesi, yalnızca Kayseri’de değil, Orta Anadolu’daki tüm en eski ve ibadete açık olan nadide bir Ermeni Kilise olma özelliği taşıyor. yolunuz bir gün Kayseri’ye düşerse Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ni de mutlaka görmelisiniz.
Kayseri Kalesi: Kayseri Kalesi, Kayseri il merkezinde bulunur ve büyük bir tarihe sahiptir. Önemli bir kale olma özelliğini hala kaybetmeyen Kayseri Kalesi’ne ait bilgiler M.Ö. 238-244 yıllarına dayanmaktadır.
İmparator Gordianus döneminden kalan sikkeler bölgede bulunmuştur. Birçok medeniyet için tarihi boyunca önemli olan bu kale, Danişmentliler, Bizanslılar, Selçuklular, Dulkadiroğulları, Karamanoğulları ve Osmanlılar tarafından onarılmıştır. İç surlarının dış surlarına nazaran büyük bir bölümü günümüze dek gelmiştir. Bu kaleyi Kayseri gezinizde mutlaka görmelisiniz. Hala heybeti ve görkemini korumaya devam etmektedir.
Karatay Han: Kayseri’nin Bünyan ilçesinde yer alan Karadayı Köyü sınırlarında bulunur ve şehre Anadolu Selçuklularının hediyelerinden biridir.
Karatay Han, 1240-1241 yılları arasında yapılmış, yazlık ve kışlık bölümler olarak iki kısma ayrılmaktadır. Yazlık avlulu ve üzeri açıktır. Kışlığın ise tamamen üzeri kapalıdır. Yazlık kısımın taç kapısında yer alan geometrik, insan, hayvan tasvirleri ve bitkisel motifler dikkat çeken ilk detaylar arasında yer alır. Selçuklu Sultanı Celalettin Karatay tarafından yaptırılmıştır ve şehrin turistik gezi alanlarının başında gelir.
Hacer Vadisi: Hacer Vadisi, Türkiye’nin benzersiz bir alanıdır. Hem sahip olduğu bitki örtüsü hem vadi boyunca sıralana yamaçları akılları baştan alacak bir güzelliğe sahiptir.
Aynı zamanda Aladağlar Milli Parkı içinde yer alan vadi Kapuzbaşı Şelalesi’ne oldukça yakındır. Vadinin içerisinde bulunan aynı isimli orman, ülkemizin en iyi post ormanı olarak kabul edilmektedir.
Yaban hayatının var olması ve helikopter iniş, çıkışlarının gerçekleştiği bir pistin olması bölgeyi önemli kılan etkenler arasındadır.
Ulaşım Hacer Vadisi’ne oldukça zor olduğundan dolayı çevre bölgelerde yaşayan halk vadiyi pek fazla bilmez, ulaşım zor diye bilenler de pek fazla gitmez. Yalnızca ismini duyan ve merak eden dağcılar tarafından gidilir. Trekking sporuna bölge elverişli olduğundan dolayı keşif noktaları arayanlara hitap etmektedir.
Köşk Medrese: Köşk Medrese, Kayseri’nin gezi alanları arasındadır ve birçok turist tarafından yıl içerisinde ziyaret edilmektedir.
Eratna Beyliği’ni kuran Alaeddin Eratna tarafından Köşk medrese yaptırılmıştır. Bu yapıyı Alaeddin Eratna eşi Suli Paşa Hutun’a ithaf etmiştir. Kümbet medresenin içerisinde bulunur. Alaeddin Eratn ve ailesi kümbetin içinde yatmaktadır. İlk yapıldığı dönemde köşk medrese tekke olarak inşa edilmiştir. Günümüzde de Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir aşevdir.
Agias Prokopis Kilisesi: Ağırnas Kasabası Mimar Sinan’ın doğduğu yerdir ve kelfedilmeyi bekleyen birçok mekan vardır. Kasaba Kayseri-Melikgazi’ye bağlıdır ve yer altı şehri, çeşmeleri ve kiliseleri ile turizmi canlandırır.
Sürekli belli dönemlerde tahrip olmuş ve belli dönemlerde devamlı tahrip olmuş ve belediyenin deposu olarak kullanılmıştır. Geniş kapsamlı restorasyon yakın zamanda yapılıp kilise yenilenmiştir. Artık yeni görüntüsüyle Agios Prokopis Kilisesi de kabaya gelen turistlerin Agias Prokopis Kilisesi de bulunuyor.
Kayseri Arkeoloji Müzesi: Kayseri Arkeoloji Müzesi’nde 1969 yılında ziyarete açılmıştır. Eski tunç çağından Bizans dönemine kadar birçok eser sergilenmektedir.
Kültepe Örenyeri: Kültepe Kayseri’de bulunur. İlgi odağı olmayı yapılan her kazılarda başarmış, önemli bir yerleşim alanıdır. 21 km il merkezine uzaklıkta bulunan Kültepe, Karahöyük köyü yakınlarında bulunur. M.Ö. 2000’li yıllara dayanan köklü tarihi ile Hititlerin ilk kurduğu şehir olarak bilinir.
1800’lü yıllarda Kayseri Kültepe’de yapılan araştırmalar, ortaya en eski yazılar çıkarılmıştır. Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından yapılan arkeolojik kazılar ölümünün ardından hala devam etmekte olup; Asurca çivi yazıları çözülmüş ve Kültepe tabletleri gün yüzüne çıkarılmıştır. Höyük ve Karum alanlarından çıkarılan resmi ve dinsel yapılar, evler ve atölyeler, açık hava müzesi adı altında sergilenmektedir. Önemini birçok dönemde koruyan Kültepe, aynı zamanda turistik gezi alanıdır.
Sahabiye Medresesi: Sahabiye Medresesi, kendi döneminin en önemli ilin merkezleri arasındadır. Kayseri’nin büyük tarihine tanıklık etmiştir. Taç kapısının özellikle taş işçiliği dikkatleri üzerine çekmektedir. Tıpkı Hacı Kılıç Medresesi gibi…
1267 yılında medrese, Selçuklu vezirlerinden Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından inşa ettirilmiştir. Oldukça ulaşımı da kolaydır. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunduğundan ulaşımı kolaydır. Sahip Ata Medresesi, olarak da Şahabiye Medresesi adlandırılmaktadır. Birbirinden etkileyeci medrese topluluğu arasındaki Şahabiye Medresei’nin ardından sizleri uzun bir tarih yolculuğu bekliyor.
Ahi Evran Müzesi: İlk olarak Türkiye’nin esnaf ve sanatkarlar müzesi olan Ahi Evran Müzesi Kayseri’de yer alır. Unutulmaya ve kaybolmaya müzede yüz tutmuş birçok zanaat eşyaları sergilenmektedir.
Tam olarak müzenin ismi Ahi Evran Zaviyesi Esnaf ve Sanatkarlar Müzesidir. Büyükşehir Belediyesi tarafından müze binası, restore edilip ziyarete açılmıştır. Haftanın her günü müzei 08:0-17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilmektedir. Müzedeki eşyalar, birçok mesleklere ait araç ve gereçler, Ahi Evran’ın aynı zamanda kullandığı deri terbiye taşı görebileceğiniz eserler arasında bulunur. Ahi Evran Müzesi’ni Kayseri’nin tarihine ve doğal güzelliğine tanık edebilirsiniz.
Güngüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi: Güngüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi, Kayseri Melikgazi’de yer alır. Turistler tarafından şehrin en çok ziyaret edilen mekanlarından biridir. Konağın tarihi bir değeri vardır. 1417-1419 yılları arasında inşa edilmiştir ve iki bölümden haremlik selamlık olarak ayrılır.
Sonraki dönemlerde Güngüpoğlu Konağı yeni eklemelerle genişletilmiştir ve etnografya müzesi olarak 1995 yılında olarak hizmet vermeye başlamıştır. Güngüpoğlu Etnografya Müzesi’nin haremlik kısmında; haremlik odası, sofa, gelin odası, günlük yaşamın geçtiği oda, gelin-damat odası, misafir odası yer almaktadır. Sergi salonu olarak müzenin alt katı kullanılmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait olan çiniler, cam eserler, ahşap ve madeni eserler ziyaretçilerle buluşmaktadır. İslam dönemlerinden aynı zamandan günümüze kadar gelen sikkeler, bakır ev eşyaları, kilimler, halılar ve el yazmaları sergilenmektedir. Melikgazi ilçesindeki Cumhuriyet Mahallesi, Tennuri Sokak’ta konak bulunmaktadır.


etiketler:
172 okunma

YORUMLAR