Karadeniz Gezi Rehberi: Arhavi (Artvin)

Karadeniz kıyılarının en doğu ucunda bir kültür ve turizm kenti Arhavi’deyiz bugün. Gür ağaçlı, sık ormanları, akarsuları, şelaleleri, dik yamaçlarındaki çay ve kivi bahçeleriyle turizmin her noktasında söz sahibi doğasıyla cennetten bir köşe Arhavi…

Mensubu olduğu topluluğun tüm özelliklerini taşıyan Arhavi, aynı zamanda bölgede halkı tamamen laz olan tek ilçemiz. Bu yazımızda Artvin‘in bu harikülade ilçesini size her yönüyle tantmaya çalışacağız. Evet efendim.. Arhavi’deyiz.

Karadeniz Gezi Rehberi: Artvin – Arhavi Nasıl Bir Yer?

<!–adsense–>Arhavi yüzey açıcısında genel olarak dağlık ve engebeli bir görüntü arz ediyor.

Oldukça engebeli olan ilçenin topografyası Kavakderesi ve ona bağlanan Şahinkaya, Ağra, Balıklı, Çifteköprü ve Lome deresinin araziyi derince yarması ve aşındırması sonucunda meydana gelmiş.

Kavakderesi ve ona bağlı kolların açmış olduğu derin vadiler, aynı zamanda ülkedeki en önemli ulaşım güzergahlarını oluşturuyor. Türkiye’nin en fazla yağış alan bölgesi olan Arhavi, çay üretiminde de ülkemizin en önemli merkezlerinden birisi konumunda. Arhavi sahip olduğu konumuyla tarihte bir çok ulusun merkezi haline gelmiş. Kuruluşu Huri’lere kadar uzanan Arhavi, nüfusunun tamamının laz olmasıyla dikkat çekiyor. Tarih burada lazların tarihi ile birlikte başlıyor. Arhavi’ye gelin. Arhavi’ye gelmek yaşamak lazım. Arhavi’ye gelmeden buradan söylediklerimizi anlayabilmeniz çok zor.

Arhavi’deki en önemli özellik tıpkı Hopa yazımızda belirttiğimiz gibi Atmacacılık. Atmacacılığın ritüelleri de var burada. Yakalanan atmacalar iki ay zorunlu misafirlikten sonra tekrar doğaya bırakılıyor. Yırtıcı kuşlarla avcılık, değişen yaşam düzeyleri ve yasalara rağmen tutkulu bir gelenek olmayı sürdürüyor: Son baharda yapılan bu spor tarzı erkekler tarafından bir hayli rağbet görüyor. İyi huylu, güzel görünümlü bir atmacaya sahip olmak Arhavililer için çok önemli. Öyle ki buraya geldiğinizde Atmaca sporunu size gösterecek bir düzine insanla karşılaşabilirsiniz. İzlemesinin bile keyf verdiği bu sporda yapılanlar ise gerçekten insanı hayretler içeriisnde bırakıyor.

Doğu karadeniz sivil mimarisindeki en güzel örneklerin bulunduğu Arhavi’deki dolmataş evler, yüzyıllardır ayakta kalmayı başararak günümüze ulaşmış. Turizm açısından ele aldığımızda bu evler turiztler için bulunmaz bir nimet konumunda. Rutubetli ortamlardan sıkıldıysanız bu evlerin içerisinde biraz oturabilir, tarihi koklayabilir ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Turizm açısından oldukça önemli bir mevkide bulunan Arhavi her ne kadar ilgi görmemişsede görülmemiş ve el değmemiş saklı cennetleri ile turizmde pay almayı, turistleri ağırlamayı beklemekte.

Artvin Tatil ve Gezi Rehberi için tıklayın

YORUMLAR