Gaziantep Gezilecek Yerler: Gaziantepte Nereler Gezilir?

Binlerce yıllık tarihi yapıları, köklü geleneği, zengin mutfağı ve modern gelenekseli birleştiren kent hayatı ile Gaziantep, kendine her göreni hayran bırakan bir şehirdir.

Güneydoğu’nun Gaziantep kültür ve lezzet cennetidir. Yalnızca haftasonu gidip, Gaziantep Merkez’i keşfedebilir, tarihi sokaklarında gezip, kendinizden inanılmaz lezzetleri ile geçebilirsiniz.

Birçok tarihi bina zaten, müze ve yapı, Gaziantep Kalesi’nin hemen yanından başlayan sokakta yer almaktadır. Çok keyifli bir yürüyüşle yaklaşık 1 saat içinde tüm tarihi çarşısını gezebilirsiniz. Beyazhan Emine Göğüş Mutfa Müzesi, Meşhur Bakırcılar Çarşısı, Naib Hamamı, Zincirli Bedesten şehrin içindeki mağara kafeler, Tarihi Gümrük Hanı tümü de aynı yerdedir.

Hala bunlardan bazıları hizmet vermektedir. İki renkli kahvenizi tarihi Gümrük Han’a girip içebilir, el işlerinden de alabilirsiniz. Biraz ilerleyince Tarihi Tahmis Kahvesi’nde menengiç kahvenizi yudumlayıp, dinlenebilirsiniz.

Ve mutlaka gittiğinizde meşhur baklava ve etlerinden yemeği de unutmayın. Tadına bakınca siz de eminim bir sonraki tatilinizin planını kuracaksınız.

zeugma

Müzeler: Şüphesiz Gaziantep Müzeleri, Gaziantep gezinizin en keyifli durakları olacak. dünyanın sayılı müzelerinden ve sadece ülkemizde Zeugma Mozaik Müzesi’ne ev sahipliği ediyor. Bunun yanında Bayazhan Kent Müzesi, Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Yesemek Açık Hava Müzesi, Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Gaziantep arkeoloji Müzesi, Medusa Cam Eserler Müzesi de görmenizi önerdiğimiz yerler arasındadır.<!–adsense–>

Antik Kentler ve Ören Yerleri: Gaziantep binlerce yıllık bir tarihe ve zengin bir kültüre sahiptir. Zugma Antik Kenti gezginlerin uğramadan geçmediği rotalardandır ve kendisini size hayran bırakır. Ayrıca Karkamış Harabeleri, Dülük Antik Kenti, Dolmen Mezarları, Cıncıklı Örenyeri, Zincirli Örenyeri gezebileceğiniz yerler arasındadır.

Kaleler: Gaziantep Kalesi, Gaziantep’in simgelerindendir ve yine tarihi öneme sahip olan Araban Kalesi, Rumkale ve Tılbaşar Kalesi’ni rotanıza ilave edebilirsiniz.

Anıt Mezarlar: Gaziantep’te görebileceğiniz yerler arasında; Araban ilçesi Elif Köyü’ndeki Elif Anıt Mezarı, Araban ilçesi Hisar Köyü’ndeki Hisar Anıt Mezarı, Araban ilçesi Hasanoğlu Köyü’ndeki Hasanoğlu Anıt Mezarı’dır. Gününüzün yarısını Gaziantep Anıt Mezarlarına ayırabilirsiniz.

Bedesten ve Çarşılar: Gaziantep Çarşıları Gazintep ruhunu en yakından tanıyabileceğiniz yerdir. Dünyaca ünlü Bakırcılar Çarşısı’nı, Gaziantep Altın Çarşısı’nı, Kemikli Bedesten’i ve tarihi Zincirli Bedesten’i gezmeden Antep gezinizi sonlandırmayın.

Hamamlar: Hüseyin Paşa Hamamı, Şeyh Fethullah Hamamı, İki Kapılı Hamam, Keyvanbey Hamamı, Nakıoğlu Hamamı, Naib Hamamı, Eski Hamam, Tabak Hamamı ve Gaziantep Pazar Hamamı günümüze Gazinatep’te ulaşabilmiş tarihi hamamlardır. Rotanıza isterseniz bu yapıları da ekleyebilirsiniz.

Camiler: Özellikle Osmanlı Dönemi’nden kalan birçok tarihi yapı Gaziantep’te bulunur. Mimari özellikleri farklı olan bu camilerden; Kurtuluş Cami, Ömeriye Camii, Şeyh Fethullah Camii, Ali Nacar Camii, Eyüpoğlu Camii, Hacı Nasır Camii, Kabasakal Paşa Camii, Bostancı Camii, Tahtani Camii, Gaziantep Ahmet Çelebi Camii, Tekke Camii, Nuri Mehmet Paşa Camii ve Hüseyin Paşa Camii gezebilecekleriniz arasındadır.

Kiliseler: Gaziantep’te camilerin yanı sıra gezebileceğiniz tarihi ibadethaneler arasında kiliseler de vardır. Nizip Fevkani Kilisesi ve Kendirli Kilisesi bu tarihi kiliseler arasında yer alır.

Tarihi Gaziantep Evleri: Tarihi Gaziantep Evleri Gaziantep’in bir diğer simgesidir. Gaziantep Evleri yüzlerce yıllık geçmişe sahiptir ve şehirdeki geziniz sırasında sıkça karşılaşırsınız.

Yaylalar ve Mesire Alanları: Tarihi yapıları ve otantik atmosferi ile olduğu kadar Gaziantep, doğası ile de görülmeye değer bir yerdir. Bahar ya da yaz aylarında eğer Gaziantep’te olacaksanız Sofdağı Yaylası ve Hızır Yaylası’na çıkmanızı, Burç Ormanları ve Dülükbaba Ormanı’nda, Kavaklık ve Karpuzatan Mesire Yeri’nde piknik yapmanızı tavsiye ederiz.

Rumkale: Gaziantep’in mi Urfa’nın mı olduğu konusunda bir dönem fikir ayrılığı yaşanan Rumkale, günümüzde Antep’in tarihi bir kalıntısı olarak kabul edilmiştir.

Rumkale, Yavuzeli ilçesine bağlı Kasaba Köyü’ne yakın bir konumdadır ve il merkezine 62 km bir uzaklığa sahiptir. Kal-at el, Kale-i Zerrin gibi yapıldığı ilk dönemlerden bu yana isimlerle anılmıştır. Fırat Nehri ve Merzimen kıyılarında Rumkale, yükselen bir sarp kayalık üzerinde bulunmaktadır. Baraj sularıyla üç tarafı çevrili olan Rumkale’nin yedi burcu ve iki girişi vardır.

Mimarisi doğayla uyumlu olan kaleye Halfeti’den kalkan teknelerle ulaşılabilmektedir. Yani bu doğayla bütünleşmiş tarihi yapıtı, ister Gaziantep’te isterseniz Urfa’da olun mutlaka ziyaret edin.

Ömer Ersoy Kültür Merkezi: Tarihi bir yapı olan Aziz Bedros Kilisesi restore edilerek kültür merkezi haline getirilmiştir ve aynı zamanda Gaziantep’te gezilecek yerlerden biridir. uzun yıllar, şehrin ortasında da olsa gizli kalmıştır bu yapı ve 1723 yılında inşa edilmiştir. Kilise bir iplik fabrikasının içerisinde bulunmaktadır, mülk sahibinden satın alınıp Ömer Ersoy Kültür Merkezi olarak dizayn edilmiştir.

Bu yapı sanat ve kültür alanında hizmet vermesinin yanı sıra aynı zamanda müze olarak da kullanılmaktadır. Gaziantep’in Ömer Ersoy Kültür Merkezi tarihini gözler önüne sermekle birlikte kültür ve sanata ilgi duyanların ortak buluşma alanlarından biridir. bu müzeyi gördükten sonra Bakırcılar Çarşısı’nı, Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni, Tarihi Millet Hanı’nı ve Zeugma Mozaik Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Naib Hamamı: Osmanlı kültürünü Naib Hamamı, gözler önüne seren bir yapıdır. Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde bulunur ve Osmanlı hamam geleneğinin en güzel örneklerinden biridir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bu etkileyici hamam, bahsedilmektedir. 742 Metrekarelik bir alana hamam yapılmıştır. Naib Hamamı, Gaziantep’in önemli bir mekanıdır ve birçok ihtiyaca cevap verir. Hamamda; masaj, sauna, jimnastik salonu, cilt bakımı ve vitamin bar yer almaktadır. Restoresi Avrupa Birliği fonlarınca olmuştur ve hizmete 2007 yılında açılmıştır. Hamama tatiliniz sırasında gidip verilen hizmetlerden faydalanabilirsiniz. 09:00-17:00 arasında kadınlara hizmet verirken, 18:00-24:00 saatleri arasında da erkeklere hizmet vermektedir.

Gaziantep Kalesi’nin Naib Hamamı hemen yanındadır ve kaleyi de geziniz sırasında ziyaret edebilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı: Bakır işletmeciliği Gaziantep’te 500 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Günümüzde de sürmekte ve bakırcı ustalarınca hala üretilmektedir.

Şu anda, şehrin en eski alışveriş alanı olan çarşı turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. Bakırcılar Çarşısı’na Gaziantep geziniz sırasında uğrayıp ortamın büyülü atmosferine katılabilirsiniz. Çarşıda geleneksel bakır işletmeciliği devam ederken, birbirinden güzel el işlemeleri hayranlığınızı kazanacaktır. Köklü tarihi ve güler yüzlü esnafı ile Bakırcılar Çarşısı sizleri beklemektedir. Gaziantep tatiliniz sırasında her sizi etkileyen kareyi fotoğraflamayı unutmamalısınız.

Tarihi Kır Kahvesi: Bütün geçmişten getirdiği ihtişamı ile zamana meydan okur gibi var olma savaşı veren Tarihi Kır Kahvesi, ziyaretçilerin yapılan restorasyon ile dinlenebileceği, soluklanabileceği bir buluşma noktası haline gelmiştir.

Yapı Kumandan Kahvesi olarak da bilinir ve adını 1917 yılında inşa edilen Kumandan Çeşmesi’nden alır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm projeleri hazırlanan Tarihi Kır Kahvesi, Avrupa Birliği fonlarından faydalanılarak restore edilmiştir.

Kahve hizmete girerken, kapalı alanda 34 kişi, açık alanda 136 kişi olmak üzere toplamda 170 kişilik kapasitesiyle, yerli-yabancı turistlerin dinlenebileceği, tarihin mistik gölgesinde sohbet edip kahve kültürü ve yerel içecekleri tatma imkanı bulabilecekleri bir mekan haline gelmiştir.


147 okunma

YORUMLAR