Artvin Gezi Rehberi: Artvine Nasıl Gidilir? Artvinde Gezilecek Yerler, Artvinde Konaklama

KARADENİZ’DE TATİL – ARTVİN

Dört bir yanı cennetin içerisinde çıkmış olan güzel ülkemizin bugün ki ilk durağında Karadeniz’de olacağız sizlerle.

Karadeniz tarihi ve doğal güzellikleri ile ülkemizin en fazla yeşil alanına sahip konumunda olmasıyla birlikte tabiat varlıklarının bir hayli fazla olmasıyla her zaman ilgi odağı olmuştur.

Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz olmak üzere iki gruba ayrılan bu bölge de batı karadeniz mimarisiyle doğu karadeniz ise tabiatı ile dikkat çekiyor.

Ben doğu karadeniz bölgesinden başlamak istiyorum.

Artvin Gezilecek Yerler

Gittiğim gördüğüm yerlerden bahsedecek olursak Artvin en çok sevdiğim noktalardan birisidir. Bir vesile ile yıllar önce gittiğim Artvin’de yaşadıklarımı anlatmak gerçekten beni tekrar o günlere götürüyor ve oldukça da heyecan veriyor.

<!–adsense–> Artvin’e gittiğim ilk günde yaşadıklarımız aslında trajıkomik bir durumdu. Artvin’e ilk indiğimiz anda nereye gideceğimizi şaşırmıştık. Amacımız Yusufeli ilçesine ulaşmaktı. Bir kaç saat adres sorma, yön bulma gibi durumlarla uğraştıktan sonra ilçe arabalarının kalktığı garajlar mevkisine ulaşabildik. Eski bir Magirus marka minibüs ile başladığımız yolculuk 1 saatin üzerinde sürdü. Yusufeli’ne vardığımızda artık heyecanımız daha da artarak sürüyordu. Buradaki amacımız birşeyler atıştırıp önce 3 kiliseleri görmek sonrada yaylalara çıkmaktı.

İlçede genel anlamda beton yapılaşmanın ciddi oranda arttığını gördük. Üzüldük mü sevindik mi bilmiyoruz ama eski binaların taş yapılar arasında adeta “ben buradayım” demesine tanıklık ettik. İlçeden çıkarken gördüğümüz manzara bizi gerçekten umutlandırmadı. Tarihi yapıların gerçekten yok olduğuna mı inanalım yoksa bu güzelliklerin yeterince tanıtılamamasına mı.

Kısa bir yolculuktan sonra vardığımız üç kiliselerde hatıra fotoğrafları çektirdik. Kameralarımıza çeşitli kayıtlar yaptık. Hatta kısa bir tanıtım videosunu bile geldikten sonra hazırladık. Daha sonra yol aldığımız yaylalara doğru yürüyüşe geçtik. Bir an kendimi cennette geziyorum gibi hissetmeme rağmen dağ havası biraz da yordu bizi. Nefesimizin kesildiğini hissettik. Rakım yükseldikçe yorgunluk belirtileri de başladı. Yaylanın zirve noktasında bir tane göletin bizi beklediğini görünce sevinçtende havalara uçtuk Orada epey bir süre geçirdikten sonra yaptığımız ilk iş çadırlarımızı biraz yüksek bir noktaya kurmak oldu. Yanımızdaki Artvinli arkadaşımız Mehmet’e baktığımızda harıl harıl sarımsak soyduğunu gördük. Sonradan öğrendiğimize göre sarımsak kokusunun olduğu yerlere bazı hayvanlar gelmiyormuş. Bir gün kaldıktan sonra tekrar dönüş hazırlığı başladı. Geçirdiğimiz o süre zarfında yaşadıklarımız ise bugün bir anı olarak hafızalarımızda yer aldı.

ARTVİN’E NASIL GİDERSİNİZ: Artvine nasıl gidilir, Artvin Ulaşım

Artvin’e Türkiye’nin her noktasından rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yandaki tabloda diğer iller ile Artvin arası mesafe cetvelini görebilirsiniz.

Veya direk otobüs bulamazsanız Rize’ye gelir Aktarmalı olarak Artvin’e gidebilirsiniz.

Artvin merkeze geldiğinizde şehirleşmenin tamamlanmamış olması gözünüze çarpar. Bu nedenle gideceğiniz noktaları ilk başta biraz karıştırırsınız.

Artvine Giden Otobüs Firmaları

Artvin Merkezli Otobüs Firmaları

Çoruh Artvin Seyahat, Lüks Artvin Seyahat, Yeşil Artvin Ekspres

Artvin İlinde Şubesi Olan Otobüs Firmaları

Amasya Mertur, Asya Tur, Aydoğan Turizm, Doğu Karadeniz Ekspres, Has Bingöl Turizm, Kent Turizm, Lüks Karadeniz Expres, Metro Turizm ,Öncü Göreme, Palandöken Turizm, Tokat Yıldızı, Ulusoy, Yeni Van Seyahat

İL
UZAKLIK (KM)
ANKARA
999
İSTANBUL
1.314
İZMİR
1579
ADANA
1014
BURSA
1327
KOCAELİ
1206
ANTALYA
1472
DİYARBAKIR
526
ERZURUM
203
TRABZON
234
RİZE
159
ARDAHAN
235

KONAKLAMA: Artvinde Konaklama- Artvin Otelleri

Konaklama imkanı kısıtlıdır. Ufak çaplı oteller olmasına rağmen mevsimin turizm dönemi olması işlerinizi sıkıntıya sokabilir. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız sizin yararınıza olur.

REHBER

Cuzi ücretlere bölgeyi bilen rehberler bulabilirsiniz. Bunun yanında eğer ki Artvinli bir arkadaşınız varsa bu daha iyi olur.

Özetlemek gerekirse Artvin gerçekten çok güzel. Hele heye Yusufeli daha güzel. Tabi yazımız sadece burasıyla sınırlı kalmayacak.

Arhavi ve Hopa’yı da önümüzdeki yazılarda göreceksiniz.

YORUMLAR

2 Yorum Yapılmış

  1. ya ben malatyadan artvine nasıl gidicem hiç bi turizm şirketi yoqqq ne olur yardımcı olunnn:((

  2. yavrucum bu saatten sonra gitmesende olur