Antalya Side Gezilecek Yerler: Sidede Gezilecek Tarihi Yerler

Antalyada gezilecek yerler hakkındaki yazı dizimizde bu sefer Side İlçesi civarında gezilecek yerlerden bahsedeceğiz.

Antalya’nın en güzel ilçeleri arasında yer alan Side, Yerel dile göre “Nar” anlamına gelmektedir. “Nar” bilindiği gibi aynı zamanda Batı Anadolu’nun bereket sembollerindendir. Side’de antik kalıntıları, sıcak iklimi, eşsiz ve uzun plajları, modern alışveriş merkezleri ve modern konaklama tesisleri ilçenin tatilciler tarafından çekiciliğini artırmaktadır.

İlçenin genel olarak gezilecek yerleri ise şöyledir:<!–adsense–>

 Side: 

Kentin merkez yeri olan agora eski zamanlardan kalma portiklerle çevrilidir ve üç yanında yine eski zamanlardan kalma dükkanlar yer alır. Agoranın aşağısında ki cadde üzerinde, üç kısımdan oluşan ve dört tarafı portiklerle çevrili Gymnasium adlı eski yapı vardır. İlçenin Kuzey-güney doğrultusundaki ana caddesinde ise Antik Roma Döneminde yapılan kemerli bir yapı vardır. Side kentinin tiyatrosunun mimarlık tarihi açısından önemi diğer roma tiyatroları gibi dağ yamacına değil kemerli mekanlar üzerine kurulmuş olmasıdır. tiyatro Cavea, oskestra ve scene olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır ve eski klasik Yunan Pamphylia tiyatroları içinde en büyük ve en eski olanıdır ve 20.000 seyirci alacak büyüklüktedir.

Selge : 

Selge’nin Kuzeyde bulunan 5 kapılı ve 45 basamaklı tiyatrosu en önemli anıtıdır. Kayalığa oyulmuş tiyatronun güneyinde stadium ili gymnasium, batısında tavanı vahşi hayvan motifleriyle süslü eski Yunan tapınağı göze çarpar.

Seleukia : 

Antik kentin çam ormanları arasında bulunan çok güzel bir manzarası olan bir yapıdır. Bir tepe üzerine oturtulmuş olan bu yapı Side’nin tüm ovasını ve denizini tepeden izler. Kentin gelişmişliğinin göstergesi olarak iki katlı agorası, bazilikası, sarnıç ve kanalizasyon sistemi sayılabilir. Kent kazıları sırasında çıkarılan eski tarihi eserler bugünlerde Antalya Müzesi’nde sergilenmektir.

Etenna : 

Kentin güneyinde ise Herron (yüceltilmiş bir ölü için yapılan mezar) vardır. Bunlardan yanında bazilika, agora, kilise, hamam, sarnıçlar, eski tapınaklar ve sulama kanalları önemli tarihi kanıtlardır. 

Alarahan : 

Side’nin Türk İslam eserlerinden biridir. 13. y.y. da Selçuklular tarafından Konya ile güney kıyılarının başkenti Alanya arasındaki ticaret bağlantısı sağlamak için inşa edilmiştir. Bu kervansaray sayesinde Selçuklu zamanında tüccar ve gezginlerin konaklanması ve iyi ağırlanması için yapılmıştır.

antalya side gezilecek yerler,sidenin gezilecek yerleri,side gezilecek yerler,side çevresinde gezilecek yerler,antalya gezilecek yerler,antalya sidede gezilecek yerler
etiketler:, ,
2.168 okunma

YORUMLAR