Ankara Çıkışlı Haftasonu Çanakkale Turu (Ayder Turizm)

Ayder Turizm Ankaradan Çanakkale Gezisi

1. Gün: 21:00’da Atatürk Lisesi önünden alınacak olan tur katılımcılarımız, 21:30’da da Ümitköy Galeria Önünden alınacaklardır; ve buluşmanın ardından, şehitler diyarı olarak bilinen Çanakkale’ye doğru yolculuğumuz başlayacaktır. Oldukça anlamlı bir yolculuğun ardından Çanakkale’ye ulaştığımızda, öncelikle kahvaltı yaparak içimizi ısıtıyor; sonrasında ise, Çanakkale’nin var oluş nedeni olarak bilinen Çimenlik Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Çimenlik Kalesi Fatih Sultan Mehmet tarafından, İstanbul fethedildikten sonra, 1462 senesinde yaptırılmıştır. Kitab-ı Bahriye’nin yazarı Piri Reis, kitabını burada tamamladığını belirtmiştir. Sonrasında ise, feribota biniyor; ve Eceabat’a doğru hareket ediyoruz. Şehitlikler ile Milli Parkı gezdiğimiz Eceabat’ta, Şehitler Abidesi, Kilit Bahir Kalesi, Anzak Koyu, Seyit Onbaşı Anıtı, Kanlı Sırt’ı geziyor; ve sonra, 57. Alay Şehitliğini dolaşıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, buradaki askerlerimize, ”ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” demiştir; ve burada savaşan hiç bir askerimiz savaştan sağ olarak çıkmamıştır. <!–adsense–>Burada gösterilen başarının destanlaşması da bu sebepten dolayıdır. Çanakkale savaşı, Türk tarihinde altın bir sayfa gibi oluşturulmuş bir tarih yazmıştır. Çanakkale savaşının odak noktası ise, düşmana indirilen ilk sillenin olduğu yer olan, Mehmetçik Parkı içerisinde yer alan, bir insanın, Tanrıya dua ederkenki beş parmağının sembolize edildiği, Conk Bayrı, ziyaretlerimizde yerini alan bir başka nokta olarak karşımıza çıkıyor. Sömürgeci devletlerin, bu tutumlarına karşı, Anadolu halkının haklı ve inançlı olduğu baş kaldırısının görüldüğü savaş siperleri ile, Alçıtepe Köyü, Kabatepe Müzesi, ve Morto Köyü ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu geziler sırasında, rehberimizin bizlere vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda, atalarımız için hem gurur duyuyor; hem de onlar adına hüzünleniyoruz. Ve sonrasında Şehitlik bölgesinden ayrılıyoruz. 250.000 askerimizin şehit edildiği, vatan sevgisinin; ve vatana bağlılığın, sonuna kadar hissedildiği, Çanakkale merkeze dönüyoruz. Otelimize yerleşiyor; akşam yemeğimizi yedikten sonra ise konaklıyoruz.
2. Gün: Otelimizde yaptığımız sabah kahvaltısının sonrasında, 10 yıl boyunca savaşların yapıldığı, Truva antik kentine gidiyor; ve tahta atı görüyoruz. Asya ile Avrupa arasında gerçekleştirilen ilk savaş olan Truva savaşı, tarihin en eski savaşlarından bir tanesidir. Truva savaşının çıkış nedeni ise, bir kadındır… Oldukça güzel bir kadın olan Helen adına çıkartılmış olan bu Truva savaşının tüm detaylarını, rehberimizden dinliyoruz. Truva ziyaretinden sonra ise, aristokratların yaşadığı; ve Aristotalesin memleketi olan Assos antik kentine geçiyoruz. Assos, Milattan Önce 100’lü yıllardan kalma bir antik kenttir. Behramkale’ye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Assos antik kentinde gezeceğimiz yerler, Athena Tapınağı, Nekrapol, Anfi Tiyatro, Gymnasion, Mezarlık, ve Agora kalıntılarını ziyaret ediyoruz. Rehberimizden, buralarla ilgili de detaylı bilgi aldıktan sonra, gezimizi noktalıyor, ve Ankara’ya dönüş yolumuza giriyoruz.
Tur ücretimize dahil olan hizmetlerimiz: ulaşım, 1 gece yarım pansiyon konaklama otelimizde, çevre gezileri, rehberlik hizmetleri, Milli Park giriş ücretleri, feribot ücreti; ve ilk gün alınacak olan kahvaltı ücreti.
Tur ücretimiz 260 TL’dir; ancak, tek kişilik odalarda kalmak isteyenler ve kredi kartından ödeme yapmak isteyenler için, fiyatlarımız değişebilmektedir; fiyatlarda yaşanacak olan değişiklik, çocuklar için de geçerlidir.

ayder turizm çanakkale turu,ankara çıkışlı günübirlik çanakkkale turu,ayder turizm konya çanakkale,19 mayıs turları 2013 çanakkale ankara çıkışlı,ayder tur canakkale,ayder tur çanakkale
etiketler:, ,
2.626 okunma

YORUMLAR