Ankara Çıkışlı Haftasonu Amasra Safranbolu Turu (Ayder)

Ayder Turizm Ankaradan haftasonu turu arayanlar için Amasra-Safranbolu turu düzenliyor. Tur detayları ve gezi programı ise şöyle:

Ankara Çıkışlı Haftasonu Amasra Safranbolu Turu (Ayder Turizm)

1.Gün: Sabah saat 07:30’da Atatürk Lisesi önünden; ve 08:00’da da Ümitköy Galeria önünden, turumuza katılacak olan tur misafirlerimizi alıyor; ve Amasra’ya doğru yapacağımız yolculuğumuzun startını veriyoruz. Amasra, Anadolu’nun, ilk turizm merkezlerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Amasra’ya giderken, yolumuzun üzerinde olan, Anadolu’da yer alan tek yol anıtını görüyoruz. <!–adsense–>Bu yol anıtı, Romalılar döneminde, kayalara yufka kabartma yöntemi ile oyulmuştur. Kral Heykeli olarak isimlendirilen; ve yanında da, Roma’lıların simgesi haline gelmiş olan, Kartal figürü ile birlikte, Kuş Kayası Yol Anıtı’nı görüyoruz. Amasra’nın, yukarıdan, kuş bakışı manzarasının en iyi seyredildiği yer olan Bakacak Tepesi’ne geliyor; ve muhteşem Amasra manzarası ile birlikte, karşıda yer alan Tavşan Adası’nı izliyoruz. Öğle yemeği zamanı geldiğinde ise, Amasra merkeze gidiyor; ve, Amasra’ya gelip de, yenmeden dönülmeyecek olan balık ile salata keyfini doyumsuz lezzeti ile birlikte yaşıyoruz. Merkezde, öğle yemeği için, konuklarımıza serbest zaman verdikten sonra, adanın en yüksek noktasına, denizciler için yol gösterici olması nedeniyle konulan deniz fenerinin de yer aldığı Amasra Kalesi’ni geziyoruz. Amasra’nın, iki önemli limanı olan, küçük Liman; ve Büyük Liman’ı dolaşıyoruz. Daha sonra ise, Evliya Çelebi’nin, Amasra halkı için Seyahatnamesi’nde söz ettiği, dağlardan elde edilen ıhlamur ve şimşir ağaçlarından yapılan ağaç eşyaları satarak, geçimlerini sağladıkları yer olan Çekiciler Çarşısı’na gidiyoruz. Burada bir serbest zaman alıyor; ve alışveriş yapma imkanına sahip oluyoruz. Daha sonra ise, otelimize gidiyor; akşam yemeğimizi yiyor; ve konaklıyoruz.
2. Gün: Otelimizde yapmış olduğumuz sabah kahvaltısının sonrasında, otelimizden ayrılarak, UNESCO tarafından, Dünya Kültür Mirası listesine alınmış olan Safranbolu’ya doğru yola çıkıyoruz. Safranbolu, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne, 17 Aralık 1994 tarihinde alınmıştır. Safranbolu’nun, Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almasının sebebi, Safranbolu’da, korunması gereken 50.000 adet kültür ve tabiat varlığını barındırıyor olmasıdır. Bu nedenle, Safranbolu’dan Müze Kent olarak bahsetmek dahi mümkündür. Safranbolu, adını, altından bile daha değerli olan, safran bitkisini yetiştirmesinden almıştır. Safranbolu, Anadolu’da bulunan en güzel tarihi konaklara ev sahipliği yapmasının yanında, Osmanlı çizgilerini de içerisinde barındırmaktadır. Safran hakkında genel bir bilgilendirmeye sahip olmak istersek, kimya sektöründe, baharat olarak kullanıldığı gibi; aynı zamanda da, kendi ağırlığından 100.000 kat daha ağır sıvıları, sarı renge boyaması ile bilinmektedir. Safranbolu ise, bu değerli bitkinin, dünya üzerinde üretilmiş olduğu sayılı noktalardan bir tanesidir. Safranbolu, tarihi ve doğayı iç içe geçirmiş bir kasaba olması ile bilinmektedir. Bu güzel kasabayı tanımaya ilk önce, Yörükköy’ü dolaşarak başlıyoruz. Yörükköy, Safranbolu’nun hemen yanında yer almaktadır. Safranbolu ile aynı mimariye sahiptir; aynı zamanda da aynı doğal güzellikleri paylaşmaktadır. Yörükköy, günümüze kadar, yağmalanmadan, bozulmadan gelebilmiş olan ender bölgelerimizden bir tanesidir. Yörükköy’e de tamamı ile bir açık hava müzesidir demek yanlış olmayacaktır. Öğle yemeğimizi yöresel lezzetler ile yemek açısındanverilen öğle yemeği serbest zamanının sonrasında, bölgeyi yukarıdan panoramik olarak izleyip, fotoğraf çekebilmek için Hıdırlık Tepesi’ne gidiyoruz. Hıdırlık Tepesi, Safranbolu’ya gelen Türklerin, ilk yerleşim merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Arasta Çatısı’na geldiğimizde, tur misafirlerimizin alışveriş yapabilmeleri için, serbest zaman veriyoruz. Alışverişten sonra ise, belirlenen saatte, Ankara’ya dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Ankara’ya ulaştığımızda da turumuzu sonlandırıyoruz.
Tur ücretimize dahil olan hizmetlerimiz: ulaşım, 1 gece yarım pansiyon, otelimizde konaklama, bir sabah kahvaltısı ve bir akşam yemeği, tur programımızda belirtilen çevre gezileri, rehberlik hizmetleri, ve müze, milli park ve ören yerlerine giriş ücretleridir.
Tur ücreti ise 215 TL’dir…

ankara çıkışlı amasra safranbolu turları,ankara çıkışlı safranbolu turları,ankara çıkışlı amasra safranbolu turu,Ankara Çıkışlı Hafta Sonu Turları,ankaradan haftasonu amasra turları,ankara çıkışlı amasra turları konaklamalı
etiketler:, , ,
3.230 okunma

YORUMLAR