Ankara Çıkışlı Haftalık Gap Turu (Ayder Turizm) 6 Gece

1. Gün: Tur misafirlerimizi belirlediğimiz iki noktadan, akşam saat 22:00 ile 22:30 saatlerinde alacağız. Bu noktalardan bir tanesi, Sıhhiye Atatürk Lisesi önüdür, ve buradaki tur misafirlerimizle gerçekleştireceğimiz buluşmanın saati 22:00’dır. Diğer buluşmamız ise, 22:30’da, Ümitköy Galeria önünde gerçekleştirilecektir. Buluşmalarımızı gerçekleştirdikten sonra ise, Gaziantep’e hareketimizi gerçekleştirmemiz için hiç bir engel kalmamaktadır. Mozaikler şehri olarak anılan Gaziantep’e yolculuğumuza başlayabiliriz. Gaziantep’e giderken yolumuz üzerinde belirlenen yerlerde molalarımızı da verdikten sonra, sabah saatlerinde Gaziantep’e varışımız gerçekleşecektir. Kahvaltımızı yapmak için Gaziantep’teki ilk molamızı gerçekleştirdikten sonra, Gaziantep’i dolaşmaya başlıyoruz. Gaziantep’te suyun bol olması nedeniyle, buranın eski adının Ayıntap olduğunu baştan belirtmekte fayda görülmüştür. İlk olarak Gaziantep Mozaik Müzesi’ni görüyoruz. Burada, Zeugma’dan çıkartılan mozaikler sergilenmektedir. <!–adsense–>Buradan ayrıldıktan sonra, Gaziantep’in doyumsuz manzarasını izlemek üzere Gaziantep Kalesi’ne gidiyoruz; buradan da ayrıldıktan sonra Panorama Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Bu gezilerimizin ardından, öğle yemeğimizi yemek üzere molamızı gerçekleştiriyoruz. Öğle yemeği sonrasında ise, Gaziantep’in, kendine has mimari yapısını gerçek anlamı ile görebileceğimiz Bey Sokağı’nda yürüyüş yapma imkanı buluyoruz. Yürüyüşümüzün sonrasında ise, Hasan Süzer Etnografya Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra ise, tur misafirlerimize vereceğimiz serbest zamanda, Bakırcılar, Sedefçiler ve Baharatçılar Çarşıları gibi çarşıları dolaşmalarına ve alışveriş yapmalarına olanak sağlıyoruz. Daha sonra ise, akşam yemeğimizi yemek ve konaklamak için otelimize gidip yerleşiyoruz.
2. Gün: Sabah otelimizde gerçekleştireceğimiz kahvaltı sonrasında yolumuza Şanlıurfa yönünde yön veriyoruz. Yol üzerinde, Birecik Kelaynak Kuşlarını görüyoruz. Daha sonra ise, Halfeti yönünde yolculuğumuza devam ediyoruz. Burada tekne ile Rumkale gezisi gerçekleştiriyoruz. Daha sonra ise, Şanlıurfa’nın, ismini sıklıkla duyduğumuz Harran Ovası’na doğru hareket ediyoruz. Harran Ovası’nın muhteşem görüntüsü, dillere destan denilebilecek kadar güzel ve görkemlidir. Şanlıurfa Harran Ovası’nın, arı kovanı şekli verilmiş olan Harran evlerini görüyoruz. Daha sonra ise, islam ülkeleri arasındaki ilk kurulmuş üniversite olan, Harran Üniversitesi’ni ziyaret ediyoruz. Buraları dolaşarak Harran Ovası’ndaki gezimizi tamamlıyor; ve Şanlıurfa merkeze geliyoruz. Burada, Hz. İbrahim Peygamber’in mezarının da yer aldığı, Halilül Rahman Camii’yi ziyaret ediyoruz. Şifalı olan balıkların yer aldığı bilinen Balıklı Göl’e geçiyor; ve burayı da ziyaret ediyoruz. Ayn-ı Zeliha Gölü’nü de gördükten sonra, akşam yemeğimizi yemek; ve konaklamak için otelimize gidiyor; ve yerleşiyoruz. Otelimizdeki tur misafirlerimizin katılımları ile, ekstra sıra gecesi organizasyonu düzenleyerek, yöresel lezzetlerin; ve eğlencenin atmosferini yakalıyoruz. Urfa’ya gidip de sıra gecelerine katılmadan olmaz; öyle değil mi?
3. Gün: Otelimizde gerçekleştireceğimiz sabah kahvaltısından sonra, otelimizden ayrılıyor; ve Mardin’e doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yol üzerinde Viranşehir; ve Kızıltepe’den de geçiyoruz. Mardin’de ilk olarak Kasımiye Medresesi’ni ziyaret ediyoruz. Buradaki medrese gezisi sonrasında, Mardin’de, gelişmiş olan yemek kültürünün yöreselliğinin farkına varacağımız bir öğle yemeği molası veriyoruz. Mardin, pek çok ticaret yolu üzerinde bulunması; ve bunun yanısıra da çok fazla sayıda kavime ev sahipliği yapmış olması nedeniyle, çok çeşitli bir yemek kültürüne sahiptir. Öğle yemeği sonrasında ise, Süryani Kiliselerinin merkezi olarak bilinen; ve muhteşem mimarisi ile de ün yapmış olan Mardin Deyr’ul Zaferan Manastırı’nı geziyoruz. Buraların gezilmesinin tamamlanmasının ardından ise, Mardin şehir merkezine geçiyoruz. Burada, Mardin’in dar ve tarihi sokaklarında dolaşma imkanı buluyoruz. Dolaştığımız bu sokaklarda, abbaraları görüyor, ve fotoğraflama imkanı buluyoruz. Mardin, pek çok yerde, Müze şehir olarak isimlendirilmektedir. Mardin Müzesi ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Şehidiye Camii, Eski Postane Binası, ve Ulu Camii’yi ziyaret ediyor; sonrasında ise tur misafirlerimiz için serbest zaman olanağı veriyoruz. Serbest zamanın bitimi için, tur misafirlerimize bir saat veriyor; ve buluşulan saatte otelimize hareket ederek, akşam yemeğimizi yiyor; ve konaklıyoruz.
4. Gün: Otelimizde gerçekleştireceğimiz sabah kahvaltısından sonra ise, Mezopotamya’nın Efes’i olarak adlandırılan Dara’ya doğru hareketimizi gerçekleştiriyoruz. M.Ö. 6.. yüzyılda, Dara’yı Persler kurmuşlardır. Dara’ya vardığımızda, bu antik kenti dolaşıyor; ve sonrasında da Nüsaybin’e doğru hareket ediyoruz. Nüsaybin’e vardığımızda, çarşıda, tur misafirlerimize serbest zaman veriyor; ve serbest zamanın dolması ile de Mardin merkeze doğru hareket ediyoruz. Merkez’e ulaştığımızda, öğle yemeği için bir mola veriyor; ve molanın ardından da, Sultan İsa Medrese’si olarak da bilinen Zinciriye Medresesi’ni, Sakıp Sabancı Kent Tarihi Müzesi’ni, Dilek Sabancı Sanat Galerisi’ni geziyor; ve gezilerimizin sonrasında da tur misafirlerimize serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın sona ermesi ile belirlenen zamanda tur misafirlerimiz ile buluşarak akşam yemeğimizi yemek ve konaklamak için otelimize gidiyoruz.
5. Gün: Otelimizde sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra, Midyat’a doğru harekete geçiyoruz. Midyat’tan geçiyor; ve Süryaniler’in ana yurdu olduğu söylenen Turabidin bölgesinin tam merkezinde bulunan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Mor Gabriel Manastırı, Dünya kültür ve tarih mirasının, en önemli yapıtlarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Sonra ise yolumuz, 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan Dicle Nehri’nin kenarında kurulmuş olan Hasankeyf’e düşüyor. Burada bulunan Kale, Kaya Kale olarak tercüme edilmektedir. Kale, Yekpare taş bir kitlenin oyulması sonucunda oluşturulmuştur. Hasankeyf, orta çağ halkının, gerek kültür, gerek siyaset; ve gerekse de ticaret bakımından odaklandığı tek merkez olarak görülmektedir. Kasankeyf, gizemli; ve gizemli olduğu kadar da ihtişamlı bir antik kent olması ile bilinmektedir. Hasankeyf’te öğle yemeğimizi yemek için bir de yemek molası veriyoruz. Öğle yemeğinden sonra ise, Batman yolu’ndan geçerek Diyarbakır’a gidiyoruz. Diyarbakır’a giderken, yol üzerinde, en geniş kemerli taş köprülerden bir tanesi olarak bilinen Malabadi Köprüsü’nü ziyaret ediyoruz. Diyarbakır’a varışımızın sonrasında ise, akşam yemeğimizi yemek ve konaklamak için otelimize yerleşiyoruz.
6. Gün: Otelimizde yapacağımız sabah kahvaltısından sonra Diyarbakır Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Diyarbakır Kalesi, tarihte, Çin Seddi’nden sonra, Orta Çağ mimarisinin izlerini en çok taşıyan ve bu mimari yapıyı koruyan surları ile orta çağ havasını yaşatan bir kale olma özelliği göstermektedir. Diyarbakır Kale’sinin surlarını ve kapılarını geziyoruz. Kale gezisinin sonrasında ise, Ulu Camii’yi geziyoruz. Burası, İslam dünyasının beşinci Harem-i Şerifi olarak bilinmektedir. Camii ziyaretimizden sonra ise, ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğup büyüdüğü konağı geziyoruz. Bu konak, aynı zamanda, Diyarbakır’ın tipik konaklarının aynısı olması nedeni ile de bizlere, Diyarbakır konaklarını tanıtacaktır. Konak gezisi’nden sonra ise, Hasan Paşa Hanı’na gidiyor; ve burada, konuklarımıza serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrasında ise, öğle yemeğimiz için mola veriyoruz. Öğle yemeğimizin tamamlanmasından sonra ise, Atatürk Barajı’na hareket ediyoruz. Atatürk Barajı, Türkiye’nin en büyük barajı iken; dünyanın da 6. büyük barajı olması ile tanınmaktadır. Atatürk Barajı’nda aksi görüyor; ve gölün etrafında gezinti yapıyor; aynı zamanda da Atatürk Barajı hakkında yapılan bilgilendirici açıklamaları dinliyoruz. Atatürk Barajı gezisinin sonrasında ise, yolculuğumuza Adıyaman ile devam ediyoruz. Adıyaman’da otelimize yerleşiyor, akşam yemeğimizi yiyor; ve konaklıyoruz.
7. Gün: Adıyaman’da, gece, Nemrut Dağı’na doğru yola çıkıyoruz. Nemrut Dağı, 2150 metre yüksekliği ile, Doğu ve Batı Medeniyetlerinin kesişme noktası olarak bilinen bir tümülüs niteliğindedir. Nemrut Dağı, dünyanın sekizinci harikası olarak bilinmektedir. Nemrut Dağı’nda, yükseklikleri 10 metreyi aşan heykeller bulunmaktadır. Aynı zamanda, Yine Nemrut Dağı’nda, metrelerce uzunluğa sahip kitabeler bulunmaktadır. Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan bir bölgemizdir. Nemrut Dağı’nda Komagane Krallığı’na ait heykelleri görerek, güneşin doğuşunu, inanılmaz görkemli bir manzara eşliğinde izliyoruz. Nemrut Dağı’ndaki heykellerin sıralanışı, bir aslan heykeli; ve sonrasında da bir kartal heykeli ile devam eder. Aynı düzen ile de son bulmaktadır. Buradan Cendere Köprüsü’ne; ve Kommagene Kralı 2. Mithradates tarafından yaptırılmış olan, anıt mezarı görüyoruz. Burası, Kral 2. Mithradates’in annesi İsas için yaptırılmış bir anıt mezardır. Sonrasında ise, Karakuş Tümülüsü’nü görüyoruz. Karakuş Tümülüsü, sütun üzerinde yer alan Karakuş heykeli nedeni ile bu ismi almıştır. Bu gezilerimizi tamamladıktan sonra, otelimize geri dönüyor; ve kahvaltımızı gerçekleştiriyoruz. Kahvaltımızın tamamlanmasından sonra ise Kahramanmaraş’a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Kahramanmaraş’ta öğle yemeğimizi yemek için verdiğimiz serbest zamanın sonrasında yola çıkıyor; ve Kayseri üzerinden Ankara’ya dönüşümüzü gerçekleştiriyor; ve turumuzu burada noktalıyoruz.
Tur ücretimize dahil olan hizmetlerimiz: Otellerimizde 6 gece yarım pansiyon konaklama, çevre gezileri, ulaşım, ilk gün yapılacak olan ekstra kahvaltının ücreti, Nemrut Dağı’na çıkmak için binilecek olan minibüsün ücreti, tekne turu ve rehberlik hizmetleri
Tur ücretimiz 800 TL…

Ayder turizm gap turu,ayder turizm gap turları,ayder turizm-gap turu,ayder gap turu,ayder turizm haftalık,Saltur gap turu
etiketler:,
3.665 okunma

YORUMLAR