Ankara Çıkışlı Günübirlik Beypazarı Turu (Ayder Turizm)

Ankara çıkışlı günübirlik turlar arasında en popülerlerden birisi de Ankaradan günübirlik Beypazarı turudur… Bu yazımızda Ayder Turizm tarafından düzenlenen günübirlik Beypazarı turu hakkında bilgi vereceğiz.

Ankara Çıkışlı Günübirlik Beypazarı Turu (Ayder Turizm)

Tur misafirlerimizi sabah saat 08:30’da Atatürk Lisesi önünden; ve 09:00’da da Ümitköy Galeria önünden alıyoruz. 1.5 saat kadar sürecek olan Beypazarı yolculuğumuza başlıyoruz. Beypazarı, tarihi İpek Yolu ile Kral Yolu üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle de, Beypazarı’nda, kendine has tarihi evleri olan bölgeler oldukça ünlenmiş durumdadır. Beypazarı’nın bilinen tarihi evleri cumbalı evlerdir; ve evlerin üzerlerinde de kuşgana adı verilen bir çatı bulunmaktadır.

<!–adsense–>Evler iki ya da üç katlıdırlar. Beypazarı’nda ilk olarak Hıdırlık Tepesi’ne çıkıyoruz. Hıdırlık Tepesi’nde, Beypazarı’nın hem eski, hem de yeni görüntülerini elde edebilmemiz mümkün olacak; ve bu durum aynı anda; bir bakışta gerçekleştirilecektir. Hıdırlık Tepesi’nde panaromik bir seyir gerçekleştiriyoruz. Beypazarı, gerçek anlamı ile, bölgenin kültürünü ve sanat anlayışını yansıtan bir açık hava müzesi niteliğindedir.

Beypazarı kadınları, el emeği göz nuru kilimler ve battaniyeler üretmekte; ve bunları, tezgahlarında satışa sunmaktadırlar. Bu tezgahları dolaşıyoruz. Tezgahların da gezilmesinin ardından, bir öğle yemeği molası veriyor; ve Beypazarı’nın ünlü yemeklerinden tatma fırsatı buluyoruz. Beypazarı, Beypazarı kurusu ile bilinmektedir. Beypazarı kurusu, Beypazarı’nın kendine has tuz, un; ve tereyağı ile yapılmaktadır. Ve dayanıklılığını da bir sene boyunca korumaktadır.

Beypazarı’nda aynı zamanda, Beypazarı kadınlarının, kendi elleri ile yapmış oldukları tarhana çorbaları, yaprak sarmaları, yayık ayranı, güveç, 80 kat baklava, sacda pişilen börekler gibi şeylerin de tadına bakmak isteyen tur misafirlerimiz olacağını biliyoruz.

Beypazarı’ndan, bu meşhur yiyeceklerden satın almadan da şehrinize dönmeyin. Bu yiyecekler arasında, cevizli sucuk, havuç lokumu, Beypazarı kurusu gibi şeyler yer almaktadır. Bütün bu alışverişleri yapabilmeleri için, tur misafirlerimizi öğle yemeği sonrasında yöresel çarşıya götüreceğiz. Sonrasında ise Kültür Evi’ni ziyaret edeceğiz. Kültür Evi, Beypazarı’nın, meşhur tarihi evlerinin merkezinde yer almaktadır. Daha sonra ise sıra Gümüşçüler Çarşısı’nı gezmeye geliyor. Burada el yapımı harikası Süryaniler tarafından Anadolu’ya getirilmiş olan telkari sanatı ile gümüşleri görebilme şansına sahip olabilirsiniz.

Gümüşçüler Çarşısı’ndan sonra ise turumuzun son durağı olan İnözü Vadisi’ne gidiyoruz. İnözü Vadisi, tarihi bağ evleri, suyu ve havası ile, bir doğa harikası olarak nitelendirilmektedir. İnözü Vadisi’nde kısa bir çay molası veriyor; ve sonrasında, belirlenmiş olan saatte Ankara’ya dönüş yoluna giriyoruz.

Tur ücretine dahil olan hizmetler: ulaşım, çevre gezileri, milli park müze ve ören yeri gezileri, rehberlik hizmetleri, öğle yemeğidir.

Tur ücreti 75 TL olup,2013 tur tarihleri ise 8 Haziran, 29 Haziran ve 4 Ağustos’tur.

Ankara çıkışlı tüm günübirlik turlar için tıklayın

Ankaradan tüm turlar için tıklayın

Ayder Turizm tarafından düzenlene tüm turlar için tıklayın

30 ağustos günübirlik beypazari,5 mayıs günübirlik beypazarı tur,ankara beypazarı 08 haziran tur,ankara-beypazarı tur,ankaradan gunubirlik beypazarı,ayder beypazari turu
etiketler:, , , ,
1.893 okunma

YORUMLAR