Alanyada Gezilecek Yerler: Alanyanın Doğusunda Gezilecek Yerler

Alanyanın Doğusunda Gezilcek Yerler: DİM ÇAYI-SYEDRA-LEARTES-LOTAPE-DİM MAĞARASI

Alanya gittikçe büyümeye devam ediyor. Doğuya doğru eskiden uzakta bulunan kasabalar (Obaköy, Çamyolu, Mahmutlar ve Kargıcak) artık Alanya merkez ile birleştiler…

Alanyanın doğu kısmında bulunan mesire yerleri ve tarihi yerler hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Kadıpınarı Piknik Alanı

<!–adsense–>Oba beldesinden az ileride bulunur Kadıpınar piknik alanı. Obaçay dar bir kanyon boyunca buradan akar. Pek çok lokantaya burada rastlayabilirsiniz.

Dimçayı

Dimçayında rafting yapmaya ne dersiniz? Bunun için nehir kıyısındaki şirketlere uğrayın ve bol sulu bir rafting macerasına katılın.

Dim Mağarası

Şelaleye benzeyen oluşumlar barındıran harika bir mağaradır Dim mağarası… mağaranın sonunda ufak bir göle de rastlayacaksınız.

Leartes

Kiliseler, hamamlar, sarnıçlar ve evlerden başka , stadyum ve tiyatrosu olan antik bir kent Leartes… Fotoğrafçılar burada epey güzel fotoğraflar çekebilirler. Yolun bozuk olduğunu belirtmekte fayda var. Arazi aracı ile gitmeniz ise mümkün.

Syedra

Alanyada gezilecek tarihi yerlerden birisi de antik kent Syedra.

Syedra antik kentine gitmek için Gazipaşa’ya doğru devam edin. Yaklaşık 2 km sonra (Alanya’dan ise 20 km) Syedra yön levhasını göreceksiniz.

Syedra, Alanya-Gazipaşa yolunun 3 km solunda kalıyor. Ören yerine çıkış için kullanılan yolun 2 km’si asfalt, 1 km’si ise dar ve toprak.

Syedra kalıntıları tepeden aşağıya doğru yayılmış. Kuşaklı Kilise, sütunlu cadde ve diğer kalıntılar antik kentten geriye kalanlar.

Tepeden dönüp baktığınızda Alanya ve Alanya kalesini panorama olarak görmeniz mümkün :)

Iotape (Aytap) Harabeleri

Alanya-Gazipaşa karayolu üzerinde, Alanya’dan 30 km uzaklıkta Iotape antik kent harabeleri vardır.  Yolun solunda küçük bir tepenin üzerinde kale, yolun sağında ise denizin kıyısında antik liman kalıntıları bulunmaktadır. Kalenin  yanında antik cadde, kilise, nekropol ve akropol kalıntıları bulunuyor. Antik limana gitmek için ise 150 metre kadar patika bir yoldan denize doğru inmeniz yeterli…

alanyada gezilecek yerler,ankara alanya arası gezilecek yerler,alanyada gezilecek görülecek yerler,kadıpınarı piknik alanya,alanyada nereler gezilir,ankaradan hızlı trenle konya günübirlik turlar23 haziranda
etiketler:, , , , ,
1.950 okunma

YORUMLAR