Adanada Ne Yapılır? Adanada Yapılacak Şeyler

Güneş Adana’da yılın büyük bir bölümü gülümser ve belki de bu yüzden zaman yavaş akar, bu şehirde kimsenin bir yere yetişme telaşı yoktur.

Mis gibi portakal çiçeklerinin kokusuyla çevrili Adana, Türkiye’nin 5. büyük şehridir. Göz alabildiğine uzanan bembeyaz pamuk tarlaları, çarpıcı güzellikteki Seyhan Gölü, baş döndüren kokusuyla portakal bahçeleri, yaz sıcaklarından bunalanların sıklıkla tercih ettiği yaylaları, birbiriyle yöresel lezzetlerin yarıştığı zengin mutfak kültürü ve tarihin gölgesindeki eserleri ile hafızanıza kazınacak bir yerdir. Adana’da yılın büyük bir bölümü güneş gülümser ve belki de bu nedenle zaman yavaş akar, kimsenin de bir yere yetişme telaşı yoktur. Metropol hayatının karmaşasından çıkıp, huzurlu bir tatil geçirmek ve sıfırlanmak isterseniz portakal çiçeklerinin kokusu arasında kaybolmayı deneyin.misis-antik-kenti

Su Altı Sporları: Su sporları açısından bilinenin aksine renkli ve bol seçenekli bir yerdir. Biraz da olsa tatilinizi hareketlendirmek istiyorsanız, Göksu deresinde kano ve rafting, Seyhan Gölü’nde rüzgar sörfü, Yumurtalık Dalyan’da sportif olta balıkçılığı, Yumurtalık ve Karataş sahil kesiminde de su dalışı yapabilirsiniz.

Altın Doğa Gezisi: Atlı doğa gezisi, bölgede yapılacak en farklı, en dikkat çeken aktivitelerden biridir. Pozantı ilçesindeki gezi güzergahı; Armut Oluğu-Kızıldağ yaylasıdır. Sık yaşamadığınız bir deneyimi yaşamak ve doğanın güzellikleri içinde kaybolmak istiyorsanız atlı doğa gezisi yapmadan dönmeyin.

Altın Koza Film Festivali: Altın Koza Film Festivali uzun yıllardır devam ediyor, ünü de bölge sınırlarını aşıyor ve Çukurova’nın ürünü pamuğu simgeleyen bir festivaldir. Bu renkli festivale tatiliniz sırasında denk gelirseniz yıllardır televizyondan izlediğiniz sanatçıları, oyuncuları görmek sizi mutlu edecektir.<!–adsense–>

Yayla Gezisi: Birbirinden güzel birçok yayla Adana’da bulunmaktadır. Özellikle yöre halkı yazın bunaltan sıcaklarında yaylalara akın eder ve burada bir süre yaşar. Tatiliniz sırasında siz de göz alabildiğine uzanan yeşiliyle dikkat çeken yaylaları ziyaret edebilirsiniz. En bilinenleri ise; Feke İnderesi Yaylası, Aladağ Meydan Yaylası, Karaisalı Kızıldağ Yaylası, Pozantı Asar Yaylası ve Tufanbeyli Obruk Yaylası’dır.

Kayak: Adana ılıman bir iklime sahip diye kış sporları olmadığını düşünmeyin. son yıllarda özellikle yerli turistlerin akınına uğrayan Pozantı ilçesi, Elmalı Boğazı mevkiinde kayak için uygun potansiyel bulunmaktadır.


77 okunma

YORUMLAR