Adanada Gezilecek Yerler: Adananın Gezilecek Yerleri

Birçok doğal ve tarihi güzelliklere sahip olan Adana, ülkemizde gezilmesi gereken şehirlerden biridir…

Adana, Akdeniz bölgesinin en gelişmiş ve en güzel şehirlerinden biridir. Türkiye’nin de aynı zamanda en kalkınmış illeri arasında bulunur. Eğer tatilinizi Adana’da yapmayı planlıyorsanız güzel bir gezi rotası sizleri bekliyor. Adana’da nereler gezilir diyorsanız işte bilmeniz yerler;

Adanada Gezilecek Yerler: Adananın Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerleri

Antik Kentler: Adana binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir, birçok medeniyete tarihte ev sahipliği yapmış bölgedir. Burada dolayısıyla tarih meraklılarının gezip görebileceği antik kentler de yer almaktadır. Tufanbeyli ilçesinde bulunan Şar Antik Kenti, Ceyhan Nehri kıyısında bulunan Misis Antik Kenti, Kozan ilçesindeki Anavarza Antik Kenti, Yumurtalık ilçesindeki Ayaş Antik Kenti bu ören yerlerinin başında gelir.

Müzeler: Adana geziniz sırasında Adana’nın geçmişine ışık tutan birbirinden etkileyici müzelerine uğramanızı tavsiye ederiz. Adana Atatürk Evi, Adana Arkeoloji Müzesi, Misis Mozaik Müzesi, Adana Etnografya Müzesi başlıca müzeleri arasındadır.

Tarihi Yapılar: Elbette bir şehri tanımanın en keyifli yanlarından biri o kentteki tarihi yapıları görmektir. Birçok tarihi yapı ve eseri Adana’da gezebilirsiniz. Başlıcaları ise; Anavarza Kalesi, Adana Taş Köprü, Yılanlı Kale, Feke Kalesi, Adana Ulu Camii, Hasan Ağa Camii, Gön Hanı, Ağca Mescit, Irmak Hamamı, Çarşı Hamamı.<!–adsense–>

Yaylalar: Diğer güzellikleri kadar Adana’nın yaylaları da meşhurdur. Bunaltıcı sıcaktan özellikle yaz aylarında kaçmak isteyenlerin ilk adresleri yaylalardır. Akçatekir Yaylası, Belemedik Yaylası, Nemrun Yaylası, Pozantı Yaylası, Horzum Yaylası Adana’nın en meşhur yaylaları arasındadır. Adana yaylalarının doğal güzelliği ve eşsiz manzaralarını görmeden gezinizi tamamlamayın. Seyhan Barajı, Karetepe Aslantaş Milli Parkı, Kapız, Çakıt Suyu gibi yerleri de gezebilirsiniz.

misis-antik-kenti

Misis Antik Kenti: İkinci bir geçit sağlayan ve Adana’da Ceyhan Nehri kenarında bulunan Misis Antik Kenti, aynı zamanda İpek yolu üzerinde yer almaktadır. Neolitik Çağ’da Antik kentin tarihi başlamaktadır ve bu antik kenti söylenenlere göre Truva kahramanlarından biri olan Mopsos kurmuştur. Birçok medeniyetin tarihte eline geçen Misis Antik Kenti, başta Hitit, Makedonya, Slevkoslar, Asurlar, Roma, Bizans, Memlükler, Selçuklu ve Osmanlı Devleti olmak üzere çoğu tarihteki kültürden izler taşımaktadır.

Günümüze kadar gelmeyi başaran kalıntılar arasında; bir bazilikanın mozaik taban döşemeleri, akropoldeki surlar, su kemerleri, hamam ve dokuz gözlü bir taş köprüdür. Lokman Hekim’in aynı zamanda Misis Köprüsü’nden geçerken ölümsüzlük ilacını kaybettiği rivayet etmektedir. Görülmeye değer antik bir kent olmayı Misis Antik Kenti sürdürüyor. Kesinlikle burada keşfetmeniz gereken birçok şey var. Sizi gördüğünüz detaylar fazlasıyla şaşırtacak.

Anavarza Kalesi: Yaklaşık 70 km Adana’ya uzaklıkta bulunan Anavarza Kalesi, Ceyhan, Kozan ve Kadirli ilçelerinin kesiştiği yerde olup Kozan’ın sınırlarında yer almaktadır.

Anazarbos, Aynızarba ve Anazarbus adlarıyla antik dönemlerde anılmıştır. Anavarza’nın Asurlar tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Tahminen tarihi de M. Ö. 9. yüzyıla dayanmaktadır.

Kaynakların bazılarına göre ise Hititler tarafından kurulmuştur bu kent. Çeşitli kültürlerin bu kent ve kale birbirinden etkilenmesine vesile olmuştur. Anavarza’da ünlü roman yazarımız Yaşar Kemal’in İnce Memed romanındaki bir bölüm geçmiştir. Sizi, bu tarihi kaleyi ve şehri gezmek bulunduğunuz tarihten bir süre için koparacak ve farklı bir zamanda olduğunuzu hissettirecektir.

Adana Etnografya Müzesi: Anada Etnografya Müzesi 1983 yılında müzeye dönüştürülmüştür, Toroslar ve Çukurova köylerinde yaşayan Yörüklere ait eşyalar müzede sergilenmektedir.

Belemedik Yaylası: 9 km Adana-Pozantı’ya uzaklığı bulunan Belemedik Yaylası, turistlerden yoğun ilgi görmeyle birlikte oldukça kolay bir ulaşıma sahiptir. Belemedik Yaylası Çakıt Çayı yakınında bulunur ve 3 km uzunluğundadır.

Bölgede inşaat yasağı olmakla birlikte burada bulunan eski evler terk edilmiştir. Yalnızca ahşap ev yapmak isteyenlere müsaade edilmektedir. Belemedik Yaylası harika bir doğaya sahiptir, buram buram bahar aylarında çiçek kokar. Aynı zamanda bölgede yabani hayvanlara da rastlanmaktadır. Yaylada eğer kamp yapmak isterseniz, ihtiyaçlarınızın tümünü yanınızda götürmeniz gerekir. çünkü bulabileceğiniz burada herhangi bir tesis ya da malzeme satış yeri yoktur.

Tabiatın tam ortasında huzurlu vakit geçirebileceğiniz, doğa fotoğrafları çekebileceğiniz Belemedik Yaylasını görmelisiniz. Belemedik Yaylası’nın yanı sıra Adana geziniz sırasında görmeniz gereken birçok yer var. Şar Antik Kenti, Adana Ulu Camii, Misis Antik Kenti şehrin tarihini anlatırken, Ceyhan Nehri, Akçatekir Yaylası da gözlerinize doğal güzellikleriyle hitap edecek.

Misis Mozaik Müzesi: 4. yy sonlarına ait Misis Mozaik Müzesi, Misis Antik Kenti’nden kalma tapınağın zemin mozaiklerinin sergilendiği bir müzedir. Adana’ya müze 26 km mesafede, Misis Beldesi’nde yer almaktadır.

Akçatekir Yaylası: Konum olarak Akçatekir Yaylası Çiftehan Pozantı E-90 karayolu üzerindedir. Adana’nın yazın kavurucu sıcağından bunalanlar Akçetekir Yaylası’na kendilerini atarlar.

85 km Adana’ya Mersin’e de 105 km uzaklıktaki bin metre rakıma sahiptir. En fazla göç alan yaylalar arasında bulunur.

Yazları, sahip olduğu iklim özelliklerinden dolayı yoğun göç alan Akçatekir Yaylası’nın kışın 500-600 civarında olan nüfusu, yaz aylarında aldığı göçten dolayı 200 binlere ulaşıyor. Nüfusu yazları 100 kat artıyor. Köy olan Akçatekir’in Akçatekir Beldesi Belediye Başkanı 1992’de alınan bir kararla belediye olduğunu belirterek, Çukurova’nın kavurucu sıcaklarından vatandaşların korunmak ve serinlemek için Akçatekir Yaylasına akın ettiğini belirtti. 6 mahalle, 49 cami, bin sokak ve çok sayıda da yaylada süpermarket bulunuyor, 20 binin üzerinde de konutu olan yaylanın resmi nüfusu 2 bin 836’dır.

Yaylanın nüfusu yaz aylarında 200 binlere ulaşmaktadır. Yazın kavurucu sıcağından kaçmak için Adana ve Mersin’deki vatandaşlar Akçatekir’i tercih ettiklerinden dolayı 100 kat yazları nüfus artıyor. Burada kış aylarında belediye çalışanları, bekçiler, emeklilerden oluşan ortalama 150 hane kalıyor. Allah gerçekten buraya çok güzel bir doğa vermiş. Evinin önünde oturmak isteyen ve serin bir ağacın gölgesinde oturmak isteyen herkes burayı seçiyor. Buraya özellikle emekliler çok geliyor. Okul bittiği zaman yazları serin geçirmek isteyen herkes buraya geliyor.

Horzum Yaylası: Adana’nın coğrafyasını ve geleneksel yaşantısını ahşap evleriyle, yemyeşil bitki örtüsüyle, yayla insanlarıyla gözler önüne seren Horzum Yaylası’nın tabiatı, her şehre gelen turist tarafından mutlaka keşfedilmelidir.

Horzum Yaylası Kozan ilçesinde bulunur. Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli ve Kayseri’ye kadar uzanan yolun 25 km uzaklığında da Kozan yer alır. Yaylanın yolu stabilizedir ve otobüs ya da minibüslerle yaz-kış ulaşım sağlanabilmektedir. Kır kahveleri ve bakkallar yaylada bulunmaktadır. Horzum Yaylası’nda isterseniz kamp yapabilirsiniz.

Çam ağaçları, üzüm bağları ve meyve ağaçları arasında yaylanın tabiatının tadını çıkarabilirsiniz.

Tuz Hanı: H. 903 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından inşa edilmiş olan Tuz Hanı, tek katlı bir mimariye sahiptir.

Han yüzyıllara yenilmiş ve harap bir biçimdedir. Yakın tarihlerde de restore edilmeye başlanmış ve Vakıflar Çarşısı Tuz Hanı adını almıştır. Ulaşım yolu Tuz Hanı’na oldukça kolaydır. Adana Ulu Cami’nin hemen yanında yer alır. Dükkan olarak günümüze ulaşan bölümleri düzenlenmiş ve Vakıf Genel Müdürlüğü’nce dükkanlar kiraya verilmiştir. Şehre gelen turistlerin günümüzde uğrak mekanıdır ve sürekli halk tarafından da ziyaret edilir.

Adanada Nerede Kalınır? Adana Otelleri Adanada Yapılacaklar: Adana’da Yapmadan Dönme

 

YORUMLAR